Polski (NIE) ŁAD …

Najważniejsze zmiany

  • Wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł.
  • Zmiany w składce zdrowotnej i ryczałcie.
  • Nowe ulgi podatkowe, m.in. dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów i osób powracających do Polski.

Polski Ład to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5,1 tys. zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł).


Od 2022 r. obowiązuje wyższy próg podatkowy, który został podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Oznacza to, że do podstawy obliczenia podatku, nieprzekraczającej 120 tys. zł, stosuje się 17 proc. stawkę podatku. Dopiero do nadwyżki ponad tę kwotę podatek oblicza się według stawki 32 proc.

Dzięki zmianom podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 5,1 tys. zł odliczana jest zarówno w rocznym obliczeniu podatku według skali podatkowej (w PIT-36, PIT-36S, PIT-37, PIT-40A) jak i przy obliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Jest stosowana niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów. Korzystają z niej zarówno podatnicy, którzy uzyskują dochody do 120 tys. zł rocznie, jak i wyższe.

Nowe ulgi i odliczenia


Sprawdź, na czym polegają m.in. ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+czy ulga dla pracujących seniorów i kto z nich może skorzystać.

Zapoznaj się ze zmianami w obowiązkach płatników podatku i w preferencjach dla małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Zobacz podręcznik Ministerstwa Finansów.